Identification |
| Call number: | GS-VFO-A-1-2022-U-2 |
| Archive call number: | A-1-2022-U-2 |
| Other document numbers: | K-24 G 64 |
| Artist: | Beshty, Walead |
| Distributer/Publisher: | Edition VFO |
| Other statement of responsibility: | Steindruckerei Wolfensberger |
| Title: | United States Federal Reserve One-Dollar Note : Series 2017, Issued by Federal Reserve Bank of Atlanta, Georgia, Printed in Washington, District of Columbia, Plate Position F4, Front Plate No. 104, Back Plate No. 80, Serial No. A46336540C - A46336600C |
| Original title: | United States Federal Reserve One-Dollar Note |
| Erscheinungsort/Entstehungsort/Herstellungsort: | Zürich |
| Creation date(s): | 2021 |
| Language: | Kein linguistischer Inhalt |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [auf Zertifikat]: Walead Beshty ... Lithograph and hand polished gold bronze on United States Federl Reserve one-dollar note / Measurements: 15,5 x 6,5 cm (object), 32,50 cm x 24,00 cm x 3,00 cm (frame) / Production: Thomi Wolfensberger, Zurich / This work is unique; HC I of III besides the regular series of 60. The work is registered and / stamped with the artist's serial number on the back: WB 1352§ / Publisher: Edition VFO, Zurich, January 2022 / 23/9/21 W Beshty |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 9/10/2024 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Vergoldete Ein-Dollar-Note |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt + 1 Rahmen + 1 Blatt |
| Colour: | farbig |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Rechteckig |
| DIN Format: | A3 (29.7 x 42.0 cm) |
| Dimensions of the picture: | 15.5 x 6.5 cm |
| Sheet size: | 15.5 x 6.5 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | Masse Passepartout: 32.5 x 24.0 cm; Masse Rahmen: 32.5 x 24.0 x 3.0 cm |
| Process: | Druck |
| Print run: | Erscheint in 60 unikalen Exemplaren |
| Notes on the print run: | Nach dem Druck der Auflage, nicht zum Verkauf gedacht |
| Graphic printing technique: | Lithografie |
| Notes on the technique: | Lithografie und handbeflockte Goldbronze auf Geldschein |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
| Mounting: | nicht aufgezogen |
| Frame: | gerahmt |
| Frame type: | Holz |
| Other frame type: | Holzrahmen mit Glasscheibe |
|
Akteure |
| Personen_GeistigeR SchöpferIn: | Beshty, Walead / 1976- |
| Personen_LithografIn: | Beshty, Walead / 1976- |
| Körperschaften_DruckerIn: | Steindruckerei Wolfensberger |
| Körperschaften_HerausgeberIn: | Edition VFO |
| Körperschaften_Vertrieb: | Edition VFO |
|
Geografika |
| gik_Entstehungsort: | Zürich / Stadt / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Zürich / Kanton / Orte |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Geld |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | DruckerIn (Körperschaften\S\Steindruckerei Wolfensberger) |
| Entstehungsort (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Zürich (Kanton)\Orte\Zürich (Stadt)) |
| HerausgeberIn (Körperschaften\E\Edition VFO) |
| Vertrieb (Körperschaften\E\Edition VFO) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\G\Geld) |
| LithografIn (Personen\B\Beshty, Walead (1976-)) |
| GeistigeR SchöpferIn (Personen\B\Beshty, Walead (1976-)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Reproduktionsbewilligung |
| Physical Usability: | Eingeschränkt |
| Accessibility: | Archivmitarbeiter/-innen |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=2008005 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |