Identification |
| Call number: | GS-GRAF-PE-C-E-5 |
| Archive call number: | PE-C-E-5 |
| Other document numbers: | 1913/K.2090; K13,*2090 |
| Artist: | Photographische Gesellschaft (Berlin) |
| Other statement of responsibility: | Darbes, Joseph Friedrich August |
| Title: | Leonhard Euler |
| Title variation: | Leonhard Euler, Porträt |
| Original title: | Leonhard Euler |
| Creation date(s): | approx. 1910 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Caption: | [recto oben Mitte]: 8286; [unten links]: Photographische Gesellschaft in Berlin / K13,*2090; [unten Mitte]: Darbes pinx.; [unten rechts]: Leonhard Euler; [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: 1707-1783 |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1913 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Leonhard Euler, Bruststbild im Viertelprofil nach links |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Oval |
| Dimensions of the picture: | 18.4 x 14.3 cm |
| Dimensions of the disc: | 24.8 x 19.2 cm |
| Sheet size: | 43.6 x 32.4 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 68.8 x 49.4 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Heliogravüre |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
Akteure |
| Personen_Abgebildet: | Euler, Leonhard / 1707-1783 |
| Personen_MalerIn: | Darbes, Joseph Friedrich August / 1747-1810 |
| Körperschaften_DruckerIn: | Photographische Gesellschaft |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Bildnis Brustbild |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Abgebildet (Personen\E\Euler, Leonhard (1707-1783)) |
| MalerIn (Personen\D\Darbes, Joseph Friedrich August (1747-1810)) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\B\Bildnis) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\B\Brustbild) |
| DruckerIn (Körperschaften\P\Photographische Gesellschaft ) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1794355 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |