Identification |
| Call number: | GS-GRAF-PE-C-E-4 |
| Archive call number: | PE-C-E-4 |
| Other document numbers: | 1936/K.156; K36, 156 |
| Artist: | Jeanmaire, Édouard |
| Other statement of responsibility: | Girardet, Max |
| Title: | Alfred Escher |
| Title variation: | Alfred Escher, Porträt |
| Original title: | Alfred Escher |
| Creation date(s): | approx. 1883 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Caption: | [recto unten links mit Bleistift bezeichnet]: K36, 156; [unten Mitte]: Alfred Escher / Edité et imprimé par M. Girardet / Berne; [unten rechts]: Gravé par E. Jeanmaire; [ganz unten Mitte mit Bleistift bezeichnet]: (Zürich) / 1819-1882 / Nationalrat |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1936 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Alfred Escher, Brustbild im Viertelprofil nach links |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 22.5 x 16.2 cm |
| Dimensions of the disc: | 31.3 x 23.9 cm |
| Sheet size: | 45.5 x 36.2 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 68.8 x 49.4 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Radierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
Akteure |
| Personen_Abgebildet: | Escher, Alfred / 1819-1882 |
| Personen_DruckerIn: | Girardet, Max / 1857-1927 |
| Personen_StecherIn: | Jeanmaire, Édouard / 1847-1916 |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Bildnis Brustbild |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Abgebildet (Personen\E\Escher, Alfred (1819-1882)) |
| StecherIn (Personen\J\Jeanmaire, Édouard (1847-1916)) |
| DruckerIn (Personen\G\Girardet, Max (1857-1927)) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\B\Bildnis) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\B\Brustbild) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1794350 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |