Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-IT-56 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-IT-56 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.06653 |
| Artist: | Corrodi, Salomon_[pittore/disegnatore]; Hürlimann, Johann_[incisore] |
| Distributer/Publisher: | Füssli, Friedrich Salomon (Zürich) |
| Title: | La Statue de St. Charles Borromée près d'Arona |
| Creation date(s): | 19th cent. |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [fronte in basso a sinistra]: Dessiné par Corrodi. [in basso a destra]: Gravé par Hurlimann. [in basso al centro]: La Statue de St. Charles Borromée / près d'Arona. [in basso a destra]: à Zurich chez F. Sal. Fussly successeur de Keller et Fussly. |
| [in fondo a destra a matita]: k |
|
Collection structure |
| Abstract: | Arona, dintorni. Carlo Borromeo; monumento |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Colour: | farbig |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 17.4 x 24.2 cm [bordo a china] |
| Dimensions of the disc: | 22.8 x 29.5 cm |
| Sheet size: | 29.8 x 40.6 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 44.0 x 54.8 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Editing: | koloriert |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Italien |
| Place: | Arona |
|
Akteure |
| Personen_Abgebildet: | Borromeo, Carlo / 1538-1584 |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Corrodi, Salomon / 1810-1892 Hürlimann, Johann / 1793-1850 |
| Personen_Verlag: | Füssli, Friedrich Salomon / 1802-1847 |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Arona / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Italien / Regionen / Piemont / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\C\Corrodi, Salomon (1810-1892)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\H\Hürlimann, Johann (1793-1850)) |
| Verlag (Personen\F\Füssli, Friedrich Salomon (1802-1847)) |
| Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Italien\Regionen\Piemont\Orte\Arona) |
| Abgebildet (Personen\B\Borromeo, Carlo (1538-1584)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=958319 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |