Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-VD-388 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-VD-388 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.06063; St.03,6063 |
| Artist: | Geisser, Johann Joseph_[peintre/dessinateur]; Rüdisühli, Jakob Lorenz_[graveur]; Herter, David_[imprimeur] |
| Distributer/Publisher: | Albrecht, S.W. (Lenzburg) |
| Title: | Le Chateau de Chillon = Schloss Chillon am Genfersee = The Castle of Chillon |
| Creation date(s): | approx. 1870 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto en bas à gauche]: J. Geisser del. [en bas à droite]: Rüdisühli sc. [en bas à gauche]: Le Chateau de Chillon. [en bas au milieu]: Schloss Chillon / am Genfersee. [en bas à droite]: The Castle of Chillon. [en bas au milieu]: Verlag von S.W. Albrecht in Lenzburg. |
| [recto en bas à gauche au crayon]: St.03,6063 |
| [recto sur le support bord inférieur à droite au crayon]: Ans. VD F4 |
|
Context |
| Date of Acquisition: | 1903 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Château de Chillon, vue d'ensemble du nord. Lac Léman; embarcation |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 feuille |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 12.3 x 17.6 cm |
| Dimensions of the disc: | 16.4 x 21.8 cm |
| Sheet size: | 22.2 x 30.5 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Stahlstich |
| Radierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Waadt |
| Place: | Veytaux |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Geisser, Johann Joseph / 1824-1894 Herter, David / 1822-1888 Rüdisühli, Jakob Lorenz / 1835-1918 |
| Personen_Verlag: | Albrecht, S.W. / 19. Jh. |
|
Geografika |
| gib_Abgebildet: | Chillon |
| gik_Abgebildet: | Veytaux / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Waadt / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Abgebildet (Bauwerke (gib)\C\Chillon) |
| Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Waadt\Orte\Veytaux) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\G\Geisser, Johann Joseph (1824-1894)) |
| Verlag (Personen\A\Albrecht, S.W. (19. Jh.)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\H\Herter, David (1822-1888)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\R\Rüdisühli, Jakob Lorenz (1835-1918)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1524159 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |