Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-UR-337 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-UR-337 |
| Other document numbers: | GS-1932,K.00212; K.32,212 |
| Artist: | Pérignon, Alexis Nicolas_[MalerIn/ZeichnerIn]; Née, François Denis_[StecherIn] |
| Title: | Vue du Pont du Diable et de ses Rochers |
| Series title: | Beat Fidel Anton von Zurlauben, Tableaux de la Suisse ou voyage pittoresque fait dans les XIII. cantons et etats alliés du corps helvétique (Blatt 237)) |
| Creation date(s): | between approx. 1780 and approx. 1786 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: Pérignon del. [unten Mitte]: Vue du Pont du Diable et de ses Rochers, / au Mont Saint Gothard, dans le Canton d'Uri. [unten rechts]: Née Scul. [unten rechts]: No. 237. |
| [recto auf der Unterlage unten links mit Bleistift bezeichnet]: K.32,212 |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1932 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Schöllenen. Teufelsbrücke; Reuss |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 23.6 x 34.9 cm |
| Dimensions of the disc: | 26.7 x 37.0 cm |
| Sheet size: | 30.9 x 48.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Radierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Uri |
| Place: | Andermatt |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Née, François Denis / 1732-1817 Pérignon, Alexis Nicolas / 1726-1782 |
|
Geografika |
| gib_Abgebildet: | Teufelsbrücke |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Abgebildet (Bauwerke (gib)\T\Teufelsbrücke) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\P\Pérignon, Alexis Nicolas (1726-1782)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\N\Née, François Denis (1732-1817)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1519542 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |