Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-TG-130 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-TG-130 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.05662; St.03,5662 |
| Artist: | Geisser, [Johann Joseph]_[MalerIn/ZeichnerIn]; Huber, [Kaspar Ulrich]_[StecherIn] |
| Distributer/Publisher: | Albrecht, S.W. (Lenzburg) |
| Title: | Schloss Eppishausen = Chateau d'Eppishausen = The castle of Eppishausen |
| Series title: | Jacob Frey, Das Schweizerland in Bild und Wort |
| Creation date(s): | approx. 1865 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: J. Geisser del: [unten Mitte]: Druck von Rüdisühli. [unten rechts]: C. Huber sc. [unten Mitte]: Schloss Eppishausen, / Cant: Thurgau. [unten Mitte links]: Chateau d'Eppishausen. [unten Mitte rechts]: The castle of Eppishausen. [unten Mitte]: Verlag von S. W. Albrecht in Lenzburg. |
| [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k |
|
Collection structure |
| Abstract: | Erlen, Umgebung. Eppishausen; Hirte; Schloss |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 12.0 x 18.0 cm |
| Dimensions of the disc: | 17.3 x 23.1 cm |
| Sheet size: | 21.5 x 30.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Stahlstich |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Thurgau |
| Place: | Erlen |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Geisser, Johann Joseph / 1824-1894 Huber, Kaspar Ulrich / 1825-1882 |
| Personen_Verlag: | Albrecht, S.W. / 19. Jh. |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\G\Geisser, Johann Joseph (1824-1894)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\H\Huber, Kaspar Ulrich (1825-1882)) |
| Verlag (Personen\A\Albrecht, S.W. (19. Jh.)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1449418 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |