Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-SG-419 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-SG-419 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.04589; St.03,4589 |
| Artist: | Suter, [Jakob] |
| Distributer/Publisher: | Heinrich Füssli & Comp. (Zürich) |
| Title: | Wesen. Lac de Wallenstatt |
| Creation date(s): | 19th cent. |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: J. Suter, ad nat. del et sc. [unten Mitte]: Wesen. / Lac de Wallenstatt. [unten rechts]: Zurich chez Hy,, Fuessli & Ce,, |
| [unten links mit Bleistift bezeichnet]: 103. [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k |
|
Collection structure |
| Abstract: | Weesen, Gesamtansicht von Osten. Walensee |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 13.9 x 19.6 cm |
| Dimensions of the disc: | 20.3 x 25.6 cm |
| Sheet size: | 25.3 x 34.2 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Sankt Gallen |
| Place: | Weesen |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Suter, Jakob / 1805-1874 |
| Körperschaften_Verlag: | Heinrich Füssli & Comp. |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\S\Suter, Jakob (1805-1874)) |
| Verlag (Körperschaften\H\Heinrich Füssli & Comp.) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1404773 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |