Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-SG-212 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-SG-212 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.04328; St.03,4328 |
| Title: | [St. Gallen] |
| Creation date(s): | 19th cent. |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto oben rechts mit Bleistift bezeichnet]: n |
| [verso unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: [unleserlich] |
|
Collection structure |
| Abstract: | St. Gallen, Gesamtansicht von Norden. Alpstein; Kathedrale; Säntis; Stiftskirche; Stiftskirche St. Gallus und Otmar |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 8.9 x 14.8 cm |
| Dimensions of the disc: | 13.0 x 18.3 cm |
| Sheet size: | 15.9 x 23.1 cm |
| Process: | Druck |
| Condition of the disc: | Vor der Schrift |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Umrissradierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Sankt Gallen |
| Place: | St. Gallen |
|
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-GRAF-ANSI-SG-210 St. Gallen = St. Gall, Capitale du Canton de même nom, 19. Jh. (Dokument)
siehe auch: GS-GRAF-ANSI-SG-211 St Gall Capitale du Canton de même nom, 19. Jh. (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1392061 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |