Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-SG-177 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-SG-177 |
| Other document numbers: | GS-1906,K.00372; K.06,372 |
| Artist: | Scheuchzer, [Wilhelm Rudolf]_[MalerIn/ZeichnerIn] |
| Distributer/Publisher: | Trachsler'sche Buch- und Kunsthandlung (Zürich) |
| Title: | Bildhaus, auberge sur la roûte d'Uznach à St. Gall |
| Series title: | Schweizeransichten (Blatt O.24) |
| Creation date(s): | approx. 1820 - approx. 1829 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: Scheuchzer, del. [unten Mitte]: Bildhaus, / auberge sur la roûte d'Uznach à St. Gall. [unten links]: O. 24. [unten rechts]: Zuric, chez Trachsler. |
| [ganz unten links mit Bleistift bezeichnet]: 13 [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1906 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Bildhaus, Teilansicht. Gasthof |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 6.7 x 10.0 cm [mit Tuscherand] |
| Dimensions of the disc: | 9.2 x 12.4 cm |
| Sheet size: | 12.6 x 15.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Editing: | aquarelliert |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Sankt Gallen |
| Place: | Ricken SG |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Scheuchzer, Wilhelm / 1803-1866 |
| Körperschaften_Verlag: | Trachsler'sche Buch- und Kunsthandlung |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Verlag (Körperschaften\T\Trachsler'sche Buch- und Kunsthandlung) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\S\Scheuchzer, Wilhelm (1803-1866)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1391654 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |