Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-GR-395 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-GR-395 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.03255; St.03,3255 |
| Artist: | Siegfried, J. |
| Distributer/Publisher: | Heinrich Füssli & Comp. (Zürich) |
| Title: | Via mala, pont inferieur route du Splugen |
| Series title: | [Sammlung von Schweizer-Ansichten nach der Natur gezeichnet ...] (Gossformat) |
| Creation date(s): | approx. 1840 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: J. Siegfried, del. & sculp. [unten Mitte]: P. 3. / Via mala, pont inferieur / route du Splugen. [unten rechts]: Zurich chez Henry Fuessli & Cie,, |
|
Collection structure |
| Abstract: | Viamala. Brücke; Kutsche; Schlucht; Transport |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 19.3 x 13.6 cm |
| Dimensions of the disc: | 25.5 x 20.4 cm |
| Sheet size: | 33.1 x 24.4 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Umrissradierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Graubünden |
| Place: | Viamala |
|
Akteure |
| Körperschaften_Verlag: | Heinrich Füssli & Comp. |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Verlag (Körperschaften\H\Heinrich Füssli & Comp.) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1321064 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |