Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-FR-313 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-FR-313 |
| Other document numbers: | GS-1932,K.00164; K.32,164 |
| Artist: | D. L._[MalerIn/ZeichnerIn]; Née, François Denis_[StecherIn] |
| Title: | Vue de Morat et de ses environs |
| Series title: | Beat Fidel Anton von Zurlauben, Tableaux de la Suisse, ou voyage pittoresque fait dans les treize cantons du corps helvétique (Blatt 187) |
| Creation date(s): | approx. 1780 - approx. 1786 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: Dessiné par D. L. [unten Mitte]: Vue de Morat et de ses environs. / D'après le Plan perspectif de cette Ville assiegée 1476. par Charles Duc de Bourgogne, / Plan que Martin Martiny grava à Fribourg en 1609. et dédié à Laurent Werly, Conseiller d'état de cette République. / A.P.D.R. [unten rechts]: Gravé par Née. [unten rechts]: N°. 187. |
| [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k |
| [verso unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: No=31/10 Fr[?] |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1932 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Murten, Gesamtansicht von Nordwesten. Murtensee |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 20.7 x 34.5 cm |
| Dimensions of the disc: | 24.7 x 36.9 cm |
| Sheet size: | 32.0 x 48.9 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Radierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Fribourg/Freiburg |
| Place: | Murten |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Née, François Denis / 1732-1817 |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Murten / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Fribourg/Freiburg / Canton/Kanton / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | VerfasserIn (Personen\Z\Zurlauben, Beat Fidel (1720-1799)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\N\Née, François Denis (1732-1817)) |
| Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Fribourg/Freiburg (Canton/Kanton)\Orte\Murten) |
| |
Usage |
| Permission required: | Reproduktionsbewilligung |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1231469 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |