Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-BE-1583 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-BE-1583 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.01210; St.03,1210 |
| Artist: | Wetzel, Johann Jakob_[MalerIn/ZeichnerIn]; Suter, Jakob_[StecherIn] |
| Distributer/Publisher: | Orell Füssli & Co. (Zürich) |
| Title: | L'île de St. Pierre |
| Series title: | Voyage pittoresque aux lacs de Morat, Neuchâtel et Bienne (Blatt 7) |
| Creation date(s): | approx. 1826 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: Dessiné d'après nature par J.J. Wetzel. [unten rechts]: Gravé par J. Suter. [unten Mitte]: L'île de St. Pierre. [unten links]: Lac de Bienne. [unten rechts]: Publié par Orell Fussli et Comp. à Zurich. |
| [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k |
| [Wasserzeichen]: J Whatmann / 1826 |
|
Collection structure |
| Abstract: | St. Petersinsel, Gesamtansicht. Bielersee; Boot |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | farbig |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 19.1 x 27.5 cm |
| Dimensions of the disc: | 25.2 x 34.7 cm |
| Sheet size: | 26.2 x 42.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Bern |
| Place: | St. Petersinsel |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Suter, Jakob / 1805-1874 Wetzel, Johann Jakob / 1781-1834 |
| Körperschaften_Verlag: | Orell Füssli & Co. |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Erlach / Kanton Bern / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Bern / Kanton / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\W\Wetzel, Johann Jakob (1781-1834)) |
| Verlag (Körperschaften\O\Orell Füssli & Co.) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\S\Suter, Jakob (1805-1874)) |
| Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Bern (Kanton)\Orte\Erlach (Kanton Bern)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.admin.ch/detail.aspx?ID=1139442 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |